Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

Omrežje velike mestne družine: To so pripadniki ...

Nastavite budilke: jasno je, kdaj bo Dallas igral ...

STA/mu
STA/mu
0 28.09.2014 15:23:51

Kaotična dirka pripadla Lorenzu

Španec Jorge Lorenzo (Yamaha) je zmagovalec dirke za VN Aragonije v domačem Alcanizu, 14. preizkušnje sezone motociklističnega svetovnega prvenstva.

V elitnem razredu motoGP sta v kaotični dirki, ki jo je začinil naliv, oba Hondina dirkača padla in končala v ozadju, Marc Marquez pa je kljub temu obdržal vodstvo v skupnem seštevku.

Drugi je bil na koncu Španec Aleix Espargaro (Yamaha), ki je za las premagal tretjega Britanca Cala Crutchlowa (Ducati).

Dogajanje je bilo na domačem prizorišču glavnine akterjev v boju za prva mesta zelo zanimivo. Za razliko od večine dirk v sezoni, ko je Marquez prevladoval, je imel tokrat aktualni svetovni prvak povsem enakovredna tekmeca najprej v Lorenzu, nato pa še v moštvenem kolegu Pedrosi.

Navijači so lahko videli precej prehitevanj, sredi dirke je bil nekaj krogov v vodstvu Lorenzo , potem pa sta ga Hondina dirkača v enem zavoju prehitela in potisnila na tretje mesto.

Sedem krogov pred koncem je padel tudi dež, ki je pred tem dolgo grozil. Dirkači so začeli prihajati v bokse po motocikle z gumami za mokro stezo, a ne vsi - prav Hondina dirkača sta najdlje vztrajala na gumah za suho stezo, kar pa se jima ni obrestovalo.

Tvegano vožnjo je prvi ob stezi končal Pedrosa, krog za njim pa se je v pesek zvrnil še Marquez. Oba sta nato ob pomoči varnostnikov sicer pobrala svoja motocikla in se privlekla do boksov, kjer sta skočila na rezervna z ustreznimi pnevmatikami. A za kakšno vrhunsko uvrstitev je bila menjava seveda prepozna, oba sta končala v ozadju, Marquez na 13. in Pedrosa na 14. mestu.

Napaka dveh favoritov je nepričakovano odprla možnost boja za stopničke tekmovalcem, ki jih tam ni prav pogosto. Priložnost je najbolje izkoristil Aleix Espargaro, ki je sicer začel slabo in bil v tretjem krogu celo zadnji, a se je počasi prebijal v ospredje. Po menjavi je bil na prvem mestu, do konca pa je tudi uspešno odbijal napade Cala Crutchlowa. Tik za stopničkami so končali Nemec Stefan Bradl, Britanec Bradley Smith in Španec Pol Espargaro.

"Start ni bil najboljši, a sem imel svoj ritem. Vozil sem bolj previdno, saj nisem želel, da bi padel. Mislil sem, da bom končal na tretjem mestu, ko pa sem videl oba Hondina dirkača ob stezi, sem si rekel 'zdaj pa gremo'. V zadnjem krogu se je bilo kar težko osredotočiti na vožnjo, a mi je uspelo," je bil po zanimivi dirki zadovoljen Lorenzo.

Vesel je bil tudi Aleix Espargaro: "V tretjem krogu sem bil še zadnji, a nisem obupal. Nadaljevanje sem dobro odpeljal, tudi menjava motociklov je bila ob pravem času. Zadnjih pet krogov pa je bilo najdaljših v moji karieri. Super, da mi je uspelo obdržati drugo mesto."

Že na začetku dirke je grdo padel italijanski veteran Valentino Rossi, Yamahinega voznika so morali na nosilih odnesti v ambulanto, po prvih informacijah pa ni huje poškodovan. Vseeno so ga odpeljali še na podrobnejši pregled v bolnišnico.

V skupnem seštevku ima Marquez zdaj 292 točk, Pedrosa 217, Rossi je ostal pri 214, Lorenzo pa ima zdaj 202 točki.

Sezona se bo čez dva tedna nadaljevala v japonskem Motegiju.