Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Jurij Završnik
0 06.03.2015 07:00:00

Dvoransko EP: Nekaj pa bi se moralo izcimiti

Da, češka prestolnica Praga je še vedno lepa in šarmantna stara gospa, ki se sem ter tja malo nališpa, kar pa ji prav posebno niti ne pristaja. Vrvež, turisti, pivo, Hradčani in šport (ne nujno v tem zaporedju). Prvi letošnji večji športni dogodek v mestu letos je dvoransko EP, ki bo v ne preveč lepi O2 areni.

Atletika ima na Češkem dolgo tradicijo izjemnih uspehov, zato organizatorji pričakujejo precejšen obisk gledalcev na sicer ne posebej priljubljenem in odmevnem tekmovanju. Za Pražane in vse Čehe bo seveda prvi športni dogodek čez slaba dva meseca, ko bodo gostili hokejsko svetovno prvenstvo elitne divizije.

Kljub vsemu pa napetih atletskih bojev od danes do nedelje ne bo manjkalo. Danes bo v areno stopilo deset od dvanajstih slovenskih predstavnikov na 33. dvoranskem EP. Prvi bo nastopil Robert Renner v kvalifikacijah skoka s palico, ki nima veliko možnosti za finale. Avtomatična kvalifikacijska višina 5,75 metra je kar 13 centimetrov višja od slovenskega rekorda, ki ga je Renner dosegel 10. februarja pred dvema letoma. Renner je najvišje v sezoni skočil 5,40 metra; od njega je bila slabša le četverica med 24 tekmovalci.

864-38-zalokar janezic
Potem bo nastopila Marina Tomić, ki bo danes zagotovo končala nastope na tem prvenstvu. Samo ne vemo še kje in kako. Malce je sicer nenavadno, toda Marina bo dopoldan tekla prvi krog, zvečer pa se morda celo lahko veseli nastopa v finalu. Na 60 metrov ovire se bodo v polfinale uvrstile po tri tekmovalke iz vsake od štirih skupin ter še štiri najhitrejše preostale po času. Tomićeva ima v skupini peti čas sezone, tretja pa je po osebnih rekordih.

Luka Janežič bo tekel v četrti od šestih skupin prvega kroga na 400 metrov. S slovenskim rekordom, ki ga je dosegel 31. januarja letos na Dunaju (46,59), ima drugi čas skupine. Hitrejši je bil le Poljak Rafal Omelko. V polfinale se bosta uvrstila prva dva iz vsake skupine in še šesterica po času. Žan Rudolf ima predzadnji čas sezone v peti skupini, njegov lanski državni rekord (1:46,96) pa je izenačen najboljši čas skupine. Lucijan Zalokar (šesta skupina) in Odrančan Aleš Zver (prva skupina) imata najslabša časa v skupini. V polfinale na 800 metrov se bosta uvrstila prva dva iz sedmih skupin ter še štirje po času. Zalokar in Zver sta novinca na veliki tekmi.

"To bo moja prva velika članska tekma. Vesel sem, da smo trije Slovenci na 800 metrov. Dali bomo vse od sebe, jaz pa želim osebni rekord," je dejal Luc, Aleš pa je dodal: "Možnosti za polfinale glede na izide v tej sezoni sicer nimam, toda v dvorani je vedno prisotna taktika v teku na daljše razdalje."

Maruša Mišmaš bo tekla v prvi skupini na tri kilometre, v kateri ima z letošnjim osebnim rekordom (9:00,13) peti čas. Sonja Roman je z 8:54,24 iz leta 2008 po osebnih rekordnih sicer četrta v drugi skupini, vendar ima najslabši čas sezone (9:11,15). Na 3000 metrov se bodo v finale uvrstile prve štiri tekačice iz dveh skupin ter še štiri najhitrejše po času.

864-38-tomic
Djordjevičeva je osebni rekord, 6,47 metra, dosegla 14. februarja letos v Ljubljani, kar je štirinajsti izid sezone med 22 tekmovalkami skoka v daljino. V finale najboljše osmerice neposredno vodi 6,65 metra, kar je le dva centimetra manj od slovenskega rekorda Nine Kolarič.

Popoldan bo v kvalifikacijah s palico skakala Tina Šutej, ki bo morala preskočiti 4,50 metra, če bo želela v finale. To bi pomenilo najboljše letos, toda Tina zmore še precej precej višje. "Uspešni bomo, če bodo tekmovalci ponovili izide, s katerimi so se uvrstili na prvenstvo. Za tekače želimo, da se uvrstijo v drugi krog, imamo nekaj odličnih izidov, v finale lahko posežejo Mišmaševa, Mihalinčeva, Šutejeva, Janežič, izkušena Tomićeva, preseneti pa lahko še kdo," pa je bil pred današnjim začetkom optimističen predsednik strokovnega sveta AZS Martin Steiner.

Iskreno povedano, ne vemo, kaj bo slovenski atletiki dala Praga, morda veliko, morda nič, morda pa bo pokazala realno stanje tega športa pri nas in nas postavila tja, kamor sodimo. Bomo že zelo kmalu videli.