Ministrstvo sledilo stroki: Letos bodo odstrelili ...

Afera Dars: poslanca NSi na policiji preverjala, ...

Ansambel Igor in zlati zvoki Revija Stop

»Vse dni, vse noči« igrajo že lepih 32 let

0 05.03.2017 20:07:56

Španovićeva beograjsko publiko spravila na noge z enim najdaljših skokov (video)

Ivana Španović je zadnji dan 34. dvoranskega atletskega evropskega prvenstva v Beogradu, ko ni bilo slovenskega nastopa, gostiteljem EP zagotovila prvo in edino medaljo na prvenstvu.

Pričakovano je slavila v skoku v daljino s 7,24 metra in postavila ne le najboljši izid sezone na svetu, ampak tudi tretji dvoranski dosežek vseh časov.

Pred Španovićevo sta le Nemka Heike Drechsler, ki je svetovni rekord 7,37 m, skočila na Dunaju 13. februarja 1988, in Rusinja Galina Čistjakova (7,30). Osemindvajset let tako daleč v dvorani ni skočila še nobena atletinja, ko je tokrat 26-letna lepotica iz Zrenjanina.

Francoz Kevin Mayer pa je v sedmeroboju postavil evropski rekord in je sedaj drugi najboljši vseh časov na svetu. V dveh dnevih je zbral 6479 točk in izboljšal rekord stare celine legendarnega Čeha Romana Šebrleja (6438) in je le še za Američanom Ashtonom Eatnom (6645), ki ga je edini ugnal tudi v olimpijskem deseteroboju lani v Riu.

SLOVENSKI NASTOPI BLEDI

Ljubljančanka Tina Šutej je na evropskem dvoranskem prvenstvu v atletiki v Beogradu v finalu skoka s palico preskočila 4,40 metra in delila osmo mesto; s tem so se dan pred koncem zaključili slovenski nastopi na letošnjem EP, najboljšo uvrstitev pa je zabeležila prav Šutejeva.

Maruša Černjul je v popoldanskih kvalifikacijah prvega dne prvenstva v skoku v višino delila deveto mesto in se z 1,86 metra ni uvrstila v sobotni finale. Luka Janežič je bil v teku na 400 m naknadno diskvalificiran zaradi prestopa v sosednjo progo. Slovenski favorit za visoka mesta je v zadnji skupini kvalifikacij sicer zasedel drugo mesto (46,81 sekunde) in se sprva zanesljivo po mestih ter s tretjim skupnim izidom uvrstil v popoldanski polfinale.

Debitantka na velikih članskih tekmovanjih Anita Horvat je v kvalifikacijah teka na 400 izpadla s 23. izidom (54,65), Petra Koren pa je svoj drugi večji članski nastop v kvalifikacijah troskoka končala na 17., predzadnjem mestu (13,26 m).

"Zadovoljna sem, ker sem prišla sem, saj je bila norma za EP sprva 4,70 m, ki pa je bila za večino nedosegljiva in so nato dopolnili listo po doseženih izidih v tej zimi, ker v moji disciplini ni bilo kvalifikacij, ampak le finale. Nisem pa zadovoljna z doseženim izidom, malo sem razočarana, četudi uvrstitev ni slaba, saj prvi višini nista bili nič posebnega in jih moram preskočiti vedno, in sem tudi ju," je pojasnila Šutejeva, 28-letna Ljubljančanka in nekdanja mladinska svetovna podprvakinja (2006) ter edina slovenska atletska finalistka lani na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru.

V Kombank areni je bilo na tribuni kar nekaj slovenskih navijačev, ki so videli pravo dramo že v dopoldanskih kvalifikacijah uvodnega dne prvenstva, ko je bil v osrednji tragični vlogi 21-letni Janežič. "V športu se to dogaja, žal mi je, toda tako pač je. Boli tudi to, da sem bil med kandidati za odličja in je zato vse skupaj še težje. Bila je možnost za stopničke in tega zdaj ni več," je bil povsem skrušen Janežič.

"Celotna tekma je bila živčna. Že sam start, ko sem dobil rumeni karton, ker sem trznil. V ponovljenem startu sem potem pazil, da ne bi znova napravil napake in sem začel precej počasneje. Ko potem po taki poti prideš naprej v naslednji krog tekmovanja, a pozneje izveš, da si bil diskvalificiran, zelo boli. Gotovo se mi je za nekaj časa porušil svet," je menil Janežič, finalist lanskega evropskega prvenstva v Amsterdamu (5.) in polfinalist olimpijskih iger v Riu de Janeiru (17.).

"Tako blizu pa tako daleč. Razočarana sem. Do 1,90 m skoki niso bili slabi, potem pa kot da bi povlekla ročno zavoro in zaleta nisem odtekla pravilno. Sem sicer tudi stiskala pesti, da ne bi bila zadnja tekmovalka uspešna, čeprav se to ne spodobi, pa ni nič pomagalo. Žal mi je tudi tretjega skoka na 1,90 m, ko sem letvico podrla z meči, ker je bil to moj najboljši skok dneva," je povedala štiriindvajsetletna. Lani je bila finalistka evropskega prvenstva v Amsterdamu (9.) in 21. na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru.

Izidi, finalne odločitve (11 od 11):

Moški: 800 m: 1. Adam Kszczot (Pol) 1:48,87 2. Andreas Bube (Dan) 1:49,32 3. Alvaro De Arriba (Špa) 1:49,68 3000 m: 1. Adel Mechaal (Špa) 8:00,60 2. Henrik Ingebrigtsen (Nor) 8:00,93 3. Richard Ringer (Nem) 8:01,01 4 X 400 m: 1. Poljska 3:06,99 2. Belgija 3:07,80 3. Češka 3:08,60 Višina: 1. Sylwester Bednarek (Pol) 2,32 2. Robbie Grabarz (VBr) 2,30 3. Pavel Selivercau (Blr) 2,27 Troskok: 1. Nelson Evora (Por) 17,20 2. Fabrizio Donato (Ita) 17,13 3. Max Hess (Nem) 17,12 Sedmeroboj: 1. Kevin Mayer (Fra) 6479, evropski rekord in izid sezone na svetu 2. Jorge Urena (Špa) 6227 3. Adam Sebastian Helcelet (Češ) 6110
Ženske:
60 m: 1. Asha Philip (VBr) 7,02 2. Olesija Povh (Ukr) 7,10 3. Ewa Swoboda (Pol) 7,10 800 m: 1. Selina Büchel (Šve) 2:00,38 2. Shelayna Oksan-Clarke (VBr) 2:00,39 3. Anita Hinriksdottir (Isl) 2:01,25 3000 m: 1. Laura Muir (VBr) 8:35,68 2. Yasemin Can (Tur) 8:43,46 3. Eilish McColgan (VBr) 8:47,43 4 X 400 m: 1. Poljska 3:29,94 2. Velika Britanija 3:31,05 3. Ukrajina 3:32,10 Daljina: 1. Ivana Španović (Srb) 7,24, izid sezone na svetu 2. Lorraine Ugen (VBr) 6,97 3. Claudia Salman-Rath (Nem) 6,94
Značke: atletika, španović