Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

0 24.05.2016 17:27:24

Valverde pred Kruijswijkom, ki je ohranil rožnato majico

Na kolesarski dirki po Italiji je bila na sporedu 16. etapa, ki jo je v dolžini 132 km od Bressanoneja do Brixen-Andala dobil Španec Alejandro Valverde (Movistar). V času zmagovalca je v cilj prišel tudi nosilec rožnate majice Nizozemec Steven Kruijswijk (LottoNl-Jumbo), tretji je bil z osmimi sekundami zaostanka Rus Ilnur Zakarin (Katjuša).

Po dnevu odmora, zadnjim na letošnji dirki po Italiji, je bila na sporedu še ena gorska etapa, v kateri so bili trije kategorizirani vzponi. Prvi je bil na 1363 metrov visoki prelaz Mendola, ki so ga organizatorji označili za vzpon druge kategorije, tako kot tudi vzpon na 994 m visoko prelaz Fai della Paganella, dva kilometra pred ciljem pa so morali premagati še vzpon tretje kategorije. V težki, vendar ne ekstremni etapi, je imel največ moči Valverde.

"Za mano je dober dan, saj sem v skupni uvrstitvi pridobil eno mesto. Zelo sem si želel te zmage, ki jo podarjam mehanikom naše ekipe in vodstvu ter družini, skratka vsem, ki so mi pomagali prebroditi krizo po sobotni etapi, ko sem imel težave z nadmorsko višino. Na srečo je bil to le en slab dan, že v nedeljo v kronometru sem se bolje počutil. Vsekakor je lepo zmagati etapo na Giru," je po svoji prvi etapni zmagi na dirki po Italiji dejal 36-letni Valverde.

Edini, ki mu je v zaključku etape lahko sledil, je bil Kruijswijk, ki se je moral zadovoljiti z drugim mestu, vendar je, ker je pred Kolumbijcem Estebanom Chavesom, etapo je končal kot osmi z 42 sekundami zaostanka, svojo prednost na prvem mestu povečal na tri minute, medtem ko je Vicenza Nibalija (Astana), etapo je končal na 11. mestu (+1:47) na tretjem mestu prehitel današnji zmagovalec Valverde.

"Že spet sem 'samo' drugi. Želel sem si, da bi dobil etapo, vendar sem vseeno lahko zadovoljen, saj imam zdaj že tri minute prednosti pred Chavesom. Počutil sem se dobro, vse nas je presenetil Nibali, ki je začel z napadom že v zgodnji fazi etape. Osebno po dnevu počitka nisem pričakoval toliko napadov," je po še enem drugem mestu, že tretjim zapored, dejal 28-letni Kruijswijk.

Slovenski kolesarji danes niso bili v ospredju. Najvišje uvrščen je bil Matej Mohorič (Lampre-Merida), ki je težko etapo končal na 51. mestu (+17:21), z zaostankom 17:57 minute sta v cilj prikolesarila Grega Bole (Nippo Vini Fantini), ki je bil 123. in Primož Roglič (Lotto NL-Jumbo) na 125. mestu, medtem ko je bil Luka Mezgec (Orica GreenEdge) 159. (+18:05). V skupni uvrstitvi je Roglič še naprej najboljši Slovenec na 63. mestu (+2:05:15), Mohorič je 107. (+2:42:45), Bole 133. (+3:09:01), Mezgec pa 140. (+3:13:32), prav vsi pa so pridobili eno mesto.

V sredo bo na sporedu 17. etapa od Molvene do Cassano d'Adde v skupni dolžini 196 km.