Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

0 17.05.2016 22:28:52

Finci v četrtfinale stoodstotni

Finci edini z vsemi 21 točkami, Kanadčani za polfinale s Švedi.

V Rusiji se je končalo predtekmovanje na svetovnem prvenstvu v hokeju elitne skupine. Za medalje se bodo borili udeleženci četrtfinala, v Moskvi in St. Peterburgu se bodo v četrtek pomerili Češka in ZDA, Rusija in Nemčija, Švedska in branilka naslova Kanada ter Danska in Finska.

Zadnji dan sta bila na sporedu dva zanimiva obračuna, hokejska derbija, ki pa na ledu nato nista upravičila tega imena. Dve ekipi sta bili za kaj takega premočni. Domačini so za šesto zmago po začetnem spodrsljaju proti Češki tokrat premagali Švede s 4:1. Jevgenij Dadonov in Artemi Panarin sta v razmaku treh minut v uvodni tretjini načela Švede, delo sta dokončala Pavel Dacjuk in Roman Ljubimov že do polovice tekme. Pozneje so Rusi nekoliko popustili, Švedi pa so na koncu s častnim zadetkom Mathiasa Ekholma nekoliko popravili vtis.

V skupini B sta se v zadnji tekmi pomerili ekipi, ki sta po šestih krogih zbrali vseh 18 točk. S polnim izkupičkom 21 pa so SP po prvem delu končali Finci. V izenačenem prvem delu ni bilo golov, potem pa je Finska pokazala zobe. Najprej je zadel Tommi Kivisto, ob koncu druge tretjine pa sta vratarja Cama Talbota premagala še Leo Komarov in Mika Pyorala. Ko je v 42. minuti Jarno Koskiranta povišal na 4:0, so bili Kanadčani že blizu katastrofi, a je bil to zadnji gol na tekmi, ki je Finsko utrdil na prvem mestu, Kanadi pa za preboj v polfinale namenil zahtevnega tekmeca, Švede.

Američani so si četrtfinale zagotovili v prvi današnji tekmi, ko so sicer izgubili s Slovaško po podaljšku z 2:3, a poraz ni bil usoden. zato pa so se po porazu s Češko s 4:5 od sanj o četrtfinalu morali posloviti Švicarji, njihova neuvrstitev v izločilne boje pa je tja popeljala Dance.

Že popoldne je bil odločen boj za obstanek. Kazahstanu, ki je že nekaj dni obsojen na selitev v drugoligaško konkurenco, se je pridružila Madžarska. Ta danes ni več igrala, čakala pa na razplet tekme Belorusija - Francija.

Madžari so v medsebojnem dvoboju Beloruse sicer premagali s 5:2, kar je bila njihova prva zmaga na elitnih SP po kar 77 letih, toda ostali so pri le tej eni zmagi. Belorusi so imeli tako kot Madžari pred zadnjim dnem tri točke, danes pa so sami odločali o svoji usodi. Če bi s Francijo izgubili po rednem delu, bi izpadli, že točka pa bi pomenila rešitev. Na koncu je Belorusija proti tekmecem, ki niso več mogli do četrtfinala, pa tudi ne izpasti, slavila s 3:0 in jih tudi prehitela na lestvici te predtekmovalne skupine.

Leta 2017 bosta na elitnem SP v Nemčiji in Franciji igrali Slovenija in Italija, ki sta na nedavnem SP divizije I na Poljskem osvojili prvo in drugo mesto.