Dejan Dogaja in Kiara Haas: Ljubezen jima daje ...

Uau! Luka razkril, koliko avtomobilov ima trenutno...

0 21.08.2016 23:12:27

Košarkarji ZDA petnajstič olimpijski prvaki

Košarkarji ZDA so znova postali olimpijski prvaki. V finalu so premagali Srbijo s 96:66 (19:15, 52:29, 79:43).

Tretje mesto je v dramatični končnici osvojila Španija, ki je premagala Avstralijo z 89:88 (23:17, 40:38, 67:64).

Košarkarji ZDA nadaljujejo svetovno nadvlado. V Riu de Janeiru so osvojili petnajsto zlato medaljo na olimpijskih igrah, tretjo v nizu. Prvo mesto so prepustili le štirikrat; 1972 je slavila Sovjetska zveza, 1980 Jugoslavija, 1988 SZ in 2004 Argentina. Medaljo so osvojili na vseh olimpijskih igrah - devetnajstkrat je bila košarka na sporedu oz. od 1936 naprej - z izjemo Moskve 1980, na katerih ZDA ni bilo zaradi političnega bojkota.

Zlato medaljo so Američani osvojili zasluženo, čeprav zasedba Mikea Krzyzewskega ni pustila tako suverenega vtisa kot na primer ekipa s Stephenom Curryjem in Jamesom Hardenom s svetovnega prvenstva 2014 v Španiji. Tedaj so ZDA turnir končale z razliko v koših + 33, tokrat so Američani tekmece premagali s povprečno razliko 22,5 točk. ZDA 2014 so najnižjo zmago zabeležile proti Turčiji z 22 točkami prednosti (Slovenijo so v četrtfinalu nadigrale 119:76), ZDA 2016 pa so tri tekme dobile za tri točke (Srbija, Francija), eno pa za šest (Španija).

Navkljub porazu v finalu tudi Srbija zapušča Brazilijo z dvignjeno glavo. Prišla je do svoje prve košarkarske olimpijske medalje - ZRJ Jugoslavija je bila v Atlanti 1996 srebrna.

V tekmi za tretje mesto je Španija osvojila svojo četrto olimpijsko medaljo po treh srebrnih, Avstralija pa je četrtič na zadnjih osmih olimpijskih igrah v tekmi za bron ostala brez odličja.

Finale v Riu se je končal približno tako kot tisti v Madridu 2014. Tekmeca sta bila ista; tedaj so ZDA zmagale s 37 točkami razlike, tokrat je bilo + 30.

Tekma je bila izenačena le slabih deset minut. Pri vodstvu 14:11 za Srbijo je stvari v svoje roke vzel prvi strelec ZDA 27-letni Kevin Durant, nova okrepitev podprvakov lige NBA Golden State Warriors. Najprej so ZDA po njegovi zaslugi naredile delni izid 14:1, v 16. minuti, ko je bil rezultat že 43:22, pa je bil Durant pri 17 točkah. Ob polčasu je bil tako zmagovalec že odločen (52:29).

Prvi strelec tekme je bil Kevin Durant s 30 točkami, DeMarcus Cousins je zbral 13 točk in 15 skokov, Klay Thompson pa je dosegel 12 točk. Pri Srbiji je Nemanja Nedović vknjižil 14 točk, Milan Mačvan pa enajst.

Značke: zda, srbija