ue
ue
2 12.08.2017 20:12:51

Drama v Opatiji! Dončić blestel, hud boj Slovencev in Hrvatov v vroči dvorani, polni slovenskih navijačev!

Slovenska košarkarska reprezentanca je doživela prvi poraz v pripravah na evropsko prvenstvo.

Na prijateljskem turnirju v Opatiji je morala priznati premoč Hrvaški, ki je slavila z rezultatom 85:81.

Za Slovenijo je bila to četrta pripravljalna tekma in prva od treh proti hrvaški izbrani vrsti. Naslednja sledi 24. avgusta v Stožicah, zadnjo pred odhodom na eurobasket v Helsinke pa bosta reprezentanci odigrali 25. avgusta za zaprtimi vrati oziroma brez prisotnosti gledalcev. V Opatiji bo Slovenija igrala tudi v nedeljo, in sicer ob 18. uri proti Ukrajini.

Čeprav si je vseh petnajst slovenskih košarkarjev, ki so še na pripravah, nadelo dres, je selektor Igor Kokoškov tekmo odigral s trinajstimi igralci; Vlatko Čančar ni stopil na parket, saj še okreva po poškodbi gležnja, ki jo je staknil na turnirju v Mariboru, Anthony Randolph pa se je le nekaj ur pred tekmo vrnil iz ZDA, kjer se je poročil.

V prvem delu je Slovenija le enkrat izpustila vodstvo iz rok - tik ob izteku časa za rezultat polčasa 46:45, pred tem pa je bila vseskozi boljši tekmec. Že v začetku je povedla s 7:0, najvišjo prednost pa je imela v 14. minuti pri 34:25. Več kot polovico vseh točk Slovenije v prvem delu sta dosegla Luka Dončić, ki je imel v prvih dvajsetih minutah stoodstotni met iz igre in 16 točk (4 skoki, 4 podaje), ter Edo Murić, ki je zgrešil en met in dosegel 10 točk.

Tudi v drugem delu je bil najboljši posameznik na parketu 18-letni Ljubljančan na začasnem delu pri Real Madridu. Za atraktivne poteze, podaje in prikaz razkošnega talenta si je prislužil aplavze celotne dvorane v Opatiji. Na vseh dosedanjih štirih tekmah je bil najboljši strelec Slovenije, njegov točkovni izkupiček pa je iz tekmo v tekmo boljši - 14, 18, 20, 27 točk (povprečje 19,7).

Žal Dončićev prispevek (trojke 6:8, met iz igre 10:13, 8 skokov, 5 podaj) in tudi 20 točk Murića (7:12 iz igre) ni bilo dovolj za zmago na zanimivi in borbeni tekmi, ki se je odločila v zadnjih minutah.

Sloveniji je tokrat manjkal še kakšen razpoložen igralec več (Dragić iz igre 3:14), morda kakšen več zadeti prosti met (17:30), zagotovo pa večja natančnost v končnici. Gašper Vidmar je v zadnjih sekundah zgrešil dva 'zicerja' za izenačenje, Goran Dragić je bil dvakrat nenatančen za tri točke, tudi ostalim igralcem z izjemo Dončića žoga v zadnjih dveh minutah ni hotela skozi obroč.

Hrvaška - Slovenija 85:81
(19:25, 46:45, 67:63)
* Športna dvorana Marino Cvetković, gledalcev 3000, sodniki: Dožai, Vovk, Vulić (vsi Hrvaška).
* Hrvaška: Krušlin 2, Popović 2 (2:2), Simon 8, Šarić 25 (6:8), Žorić 11 (1:1), Planinić 8 (2:2), Ramljak 4, Bender 2, Bogdanović 23 (4:4).
* Slovenija: Dragić 8 (2:2), Prepelič 12 (3:4), Murić 20 (4:4), Blažič 2 (2:2), Vidmar 6 (2:8), Zagorac 3 (0:2), Dimec 3 (3:4), Dončić 27 (1:4).
* Prosti meti: Hrvaška 15:17, Slovenija 17:30.
* Met za dve točki: Hrvaška 26:43, Slovenija 14:30.
* Met za tri točke: Hrvaška 6:18 (Bogdanović 3, Simon 2, Šarić), Slovenija 12:30 (Dončić 6, Prepelič 3, Murić 2, Zagorac).
* Skoki: Hrvaška 35 (27 + 8), Slovenija 34 (22 + 12).
* Osebne napake: Hrvaška 27, Slovenija 24.
* Pet osebnih: Popović (31.), Bender (32.).