Žakelj obrnil ploščo: zdaj ve, da je na ...

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

Mojster Jure: Žena in otroci so moje življenje

0 06.12.2016 22:42:35

Slovenke poskrbele za senzacijo

EHF/Uroš Hočevar
Slovenska ženska rokometna reprezentanca je v drugem krogu evropskega prvenstva v Stockholmu osupnila in premagala Švedsko s 25:23 (13:13).

Slovenke rokometašice so priredile prvovrstno presenečenje na letošnjem sklepnem turnirju stare celine na Švedskem. Oziroma kar senzacijo. Po dokaj slabi uvodni predstavi in nedeljskem porazu proti Srbkinjam so po hudem boju ukanile gostiteljice turnirja in po dolgih dvanajstih letih - nazadnje so zmagale na Madžarskem 2004, ko so v Zalaegerszegu premagale tekmice iz tedanje skupne Srbije in Črne gore - slavile na evropskem prvenstvu.

Varovanke Uroša Bregarja navkljub odmevni zmagi še nimajo zagotovljenega mesta v drugem delu tekmovanja. Odločilno tekmo bodo igrale v četrtek, 8. decembra, ko se bodo v tukajšnji Areni Hovet ob 18.30 pomerile s Špankami, ki so na uvodnih dveh tekmah klonile proti Švedinja in Srbkinjam, Slovenkam pa za napredovanje zadostuje že neodločen izid.

Slovenske rokometašice so v nasprotju z uvodno tekme s Srbkinjami prikazale veliko boljšo igro v obrambi, inačica 6-0 - z globokimi izpadanji na tekmečeve zunanje igralke - je Švedinjam povzročila kar nekaj težav. V napadu so igrale dokaj preudarno, tehnične napake pa niso bile usodne, saj gostiteljicam na celotnem dvoboju zaradi dokaj preudarne slovenske igre niso stekli bliskoviti nasprotni napadi.

Bregarjeve izbranke so uspešno odbile tudi vse švedske "jurišne poskuse", dvakratni zaostanek dveh golov v začetku tekme so zanesljivo in hitro nevtralizirale, na visoki ravni pa je bila tudi vratarka Miša Marinček, ki se - to velja tudi za njeno kolegico Sergejo Stefanišin - na nedeljski tekmi s Srbkinjami ni izkazala.

V 18. minuti je Ana Gros svoje soigralke popeljala do prvega vodstva na tekmi (9:8), le minuto kasneje pa Barbare Lazović podvojila prednost (10:8). V končnici prvega polčasa jim je padla zbranost, več kot sedemminutni slovenski strelski post pa so Švedinje izkoristile in jih v 28. minuti pahnile v zaostanek (11:12), tekmice pa se na polčas podale z nedoločenim izidom (13:13).

Začetek drugega polčasa je minil v obojestransko zmedeni igri, Slovenke so delale začetniške napake, a tudi Švedinje niso bile nič boljše. Slovenke so svoje probleme v napadu nevtralizirale z granitno obrambo, gostiteljice nikakor niso našle recepta za agresivno postavitev Slovenk. Po hudem boju za vsak košček igrišča so v 38. minuti po zadetku Tamare Mavsar povedle s 16:15, po izključitvi Sabine Jacobsen pa je Grosova dve minuti kasneje povišale na 17:15.

Švedinje so jih na krilih svojih privržencev v 48. minuti ujele in izenačile na 19:19. V izjemno dramatični in izenačeni končnici so Slovenke, ki si za svojo predstavo zaslužijo najvišjo možno oceno, uigrale zbrano in preudarno. Po pravi "šahovski partiji" so v 58. minuti po golu Mavsarjeve povišale na 24:23, ključna za zmago pa je bila poteza Marinčkove, ki je z bravurozno obrambo zaustavila poskus Jamine Roberts iz nasprotnega napada. Po zadetku Lazovićeve, ki je povišala na 25:23, je bilo jasno, da bo točki osvojila Slovenija.

V slovenski reprezentanci je bila najbolj učinkovita Mavsarjeva s šestimi goli, Grosova je prispevala pet zadetkov.

Slovenija – Švedska   25:23 (13:13)

Stockholm - Arena Hovet, gledalcev 3700, sodnici: Florescu in Stoia (obe Romunija).
Slovenija: Stefanišin, Marinček, Ferfolja 1, Gros 5, Rebolj 1, Krajnc, Jeriček, Stanko 1, Čerenjak, Panger, Mavsar 6 (2), Lazović 3, Zulić, Irman 4, Krhlikar 2, Užmah 2.
Švedska: Bundsen, Idehn, Mellegard, Ekenman Fernis, Stromberg, Blohm, Roberts 3, Sand 4, Westberg 2, Lagerquist, Gullden 10 (6), Blomstrand, Hagman 2, Jacobsen, Oden 1, Alm 1.

Sedemmetrovke: Slovenija 2 (2), Švedska 6 (6).

Izključitve: Slovenija 6, Švedska 6 minut.