Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

ru
ru
18 16.01.2017 18:56:35

Več kot zmaga: slovenski rokometaši proti Makedoniji napovedali nekaj velikega! (fotogalerija)

Slovenska izbrana vrsta je s sanjsko predstavo odpihnila Makedonijo in močno dvignila apetite javnosti.

Vrhunska igra celotnega moštva je že v uvodnih minutah povsem ustavila Makedonce, najlepše pri vsem skupaj pa je, da je nato slovenska reprezentanca enako visok, celo veličasten ritem držala skozi vso tekmo. Še več, stopnjevala ga je.

Ves drugi polčas je zelo visoko vodila, na koncu pa slavila z le malce nižjih 29:22.  V tem pogledu gre za zgodovinsko zmago nad balkanskimi rivali, predvsem pa za napoved dometa Slovenije, ki bi lahko bil višji od vseh pričakovanj. S tremi zmagami na prvih treh tekmah so naši že v osmini finala.

Že v torek jih ob 17.45 čaka tekma s Tunizijci, po dnevu premora pa v četrtek še obračun s Španci ob 20.45.

ZAČETEK NAKAZAL PRAVO SMER
Že začetek tekme je pokazal, da si izbranci slovenskega selektorja Veselina Vujovića v dvoboju z Makedonci goreče želijo novih točk, saj so se vseskozi gnali do skrajnih meja. Njihova obramba 6-0 je bila agresivna in na meji dovoljenega, v uvodnih štirih minutah pa je dvakrat prešla to mejo (izključena sta bila Darko Cingesar in Miha Zarabec). A najbolj pomembno je bilo, da je bil prvi makedonski zvezdnik Kiril Lazarov pod njihovim nadzorom, predvsem so preprečili njegovo navezo z igralci na šestmetrski črti, na izjemno visoki ravni pa je bil tudi vratar Matevž Skok, ki je v prvem polčasu zbral osem, na koncu pa 16 obramb.

V napadu so vseskozi igrali pametno, s pridom so izkoriščali vse svoje prednosti, predvsem v hitrosti, makedonski "težkokategorniki" so v tej prvini daleč za njimi. Zelo preudarno predstavo so prikazali tudi na postavljeno tekmečevo obrambo, makedonsko mrežo so "rešetali" z vseh možnih položajev, med strelce se je v prvi polovici tekme vpisalo kar devet slovenskih rokometašev.

Slovenski rokometaši so v prvem polčasu vseskozi prevladovali, že po desetih minutah so vodili s 5:2, v 16. s 7:3, najvišjo prednost pa so si priigrali v 27. minuti, ko je bilo (15:8).

V drugi polovici tekme niso popustili niti za ped. Vse niti igre so imeli v svojih rokah, njihova prevlada na igrišču je bila tako očitna, da jih Makedonci niti niso skušali ogroziti.

Vujovićevi izbranci so lahko zaigrali povsem sproščeno. V 46. minuti so povedli z 22:13 in razrešili vse dvome o svoji zmagi, hkrati pa ohranili ogromno moči za torkov izjemno pomemben obračun s Tunizijci.

KAKO NAD TUNIZIJCE?
Izbranci slovenskega selektorja Veselina Vujovića so si po treh zmagah priborili sijajen izhodiščni položaj pred zadnjima dvema tekmama v Metzu. Tudi v primeru torkovega poraza proti Tunizijcem imajo še vedno možnosti, da osvojijo prvo mesto v skupini, a le pod pogojem, da v četrtek nato ukanijo Špance.

V tem trenutku je najbolj pomembno, da so se v osmini finala zagotovo izognili obračunu z gostitelji svetovnega prvenstva, Vujovićevem izbrancem pa je povsem nepomembno ali se bodo iz Metza preselili v Montpellier zavoljo prvega ali v Pariz zavoljo drugega mesta v skupinskem delu tekmovanja. V osmini finala jih namesto "nepremagljivih" Francozov čakajo namreč premagljivi tekmeci: Norvežani, Brazilci ali Rusi, morda celo Poljaki.

Slovenija je s Tunizijo že odigrala tri tekme na svetovnih prvenstvih, na njih pa je dosegla po eno zmago (Nemčija 2007), neodločen izid (Nemčija 2005) in poraz (Francija 2001). Slovenija je slavila na medsebojnem olimpijskem dvoboju v Sydneyju 2000, v preteklosti pa je z afriškim rokometnim velikanom odigrala še številne tekme na sredozemskih igrah. Slovenija in Makedonija sta se nazadnje pomerili pred lanskimi poletnimi olimpijskimi igrami v Rio de Janeiru, Slovenija pa je v pripravljalnih tekmah zanesljivo slavila v Mariboru in Trbovljah.

"Tunizijo smo dodobra spoznali že na lanskih pripravljalnih tekmah za olimpijske igre v Riu. Gre za zelo agresivno ekipo, ki se bo želela maščevati za lanska poraza, predvsem za tekmo v Trbovljah, kjer je le malo manjkalo, da ne bi prišlo do množičnega pretepa. Najbolj pomembno bo, da igramo zbrano in preudarno in jim vsilimo naš način igre," je pred torkovo tekmo dejal krožni napadalec Vid Poteko, medtem ko je Gašper Marguč dodal: "Nimamo veliko časa za pripravo, prvič na tem prvenstvu pa bomo igrali brez dneva premora. Vemo, da nam torkovo zmaga nad Tunizijci zagotovo prinaša drugo mesto v skupini. Pričakujem težko tekmo z veliko kontakta in grobosti, a mi smo pripravljeni."

Slovenija bo po torkovi tekmi s Tunizijo znova imela dan premora, v četrtek pa se bo ob 20.45 pomerila s Španijo.

ŠPANCI ZA PRVO MESTO NADIGRALI ANGOLCE
Španska rokometna reprezentanca je v drugi tekmi skupine B svetovnega prvenstva v Metzu visoko premagala Angolo z 42:22 in tako prevzela prvo mesto v tej skupini. Slovenci so sicer pred tem z 29:22 ugnali Makedonijo in se bodo v torek pomerili s Tunizijo, po dnevu premora pa varovance Veselina Vujovića čakajo prav Španci.

Skupina A igra v Nantesu, kjer so danes igrali Poljaki in Rusi, s 24:20 pa so bili boljši slednji, ki so tako napredovali na drugo mesto skupine, imajo štiri točke, tako kot Norvežani in Brazilci, s šestimi vodijo Francozi.

Madžari so v skupini C s 34:29 premagali Čile in so na četrtem mestu skupine, Hrvati pa so bili z 31:25 boljši od Belorusov in imajo na prvem mestu lestvice brezhibni izkupiček šestih točk. Drugi so Nemci, tretji Belorusi.

V skupini D v Parizu so danes Egipčani premagali Bahrajn z 31:29, Danci pa Švede s 27:25, s čimer so se zavihteli na prvo mesto. Imajo šest točk in so že v osmini finala, drugouvrščeni Švedi štiri, tako kot tretji Egipt.

IZJAVE PO TEKMI Z MAKEDONIJO
Veselin Vujović, selektor Slovenije: "Od prve do zadnje minute smo nadzorovali Makedonce. Drugi polčas smo zavoljo velikanske prednosti lahko odigrali v 'leru' in hranili moči za torkovo tekmo s Tunizijci. Predstava mojih varovancev me je zelo zadovoljila, če sem pikolovski, potem je bilo slabih uvodnih deset minut v drugem polčasu."

Matevž Skok, reprezentant Slovenije: "Na makedonsko igro smo se dobro pripravili in vseskozi vedeli za vse pasti v njihovi igri. Makedonci nam niso kos v nobenem elementu igre, morda v moči, a tekaško in kondicijsko nam niso mogli slediti. Moji soigralci si zaslužijo vse čestitke, odigrali smo izjemno tekmo. Popustili nismo niti v drugem polčasu, vseskozi smo imeli niti igre v svojih rokah."

Gašper Marguč, reprezentant Slovenije: "To je bila naša najboljša tekma na letošnjem svetovnem prvenstvu. Uvodnega obračuna proti Angoli zavoljo prevelike kakovostne razlike ne bom upošteval, medtem ko na drugi tekmi z Islandijo nismo bili pravi, izvlekli smo jo z borbenostjo. Od prve minute dalje smo bili pripravljeni na Makedonce. V obrambi smo bili agresivni, ukradli smo veliko žog, dosegli nekaj golov na prazen gol, na vratih nas je podpiral izjemni Skok. Prikazali smo zares dobro predstavo."

Marko Bezjak, reprezentant Slovenije: "Od prve minute smo igrali na najvišji možni ravni. V obrambi smo bili agresivni, vse taktične naloge smo do potankosti izpolnili. Po tako prepričljivi predstavi lahko čestitam soigralcem za super zmago."

Slovenija - Makedonija 29:22 (16:10).

Metz: Arena Metz, gledalcev 2000, sodnika: Geipel in Helbig (oba Nemčija).
Slovenija: Skok 1, Kastelic, Blagotinšek 3, Henigman 1, Marguč 4 (2), Kavtičnik 2, Janc 3, Dolenec 2, Cingesar 1, Poteko, Miklavčič, Kodrin 1, Gaber 1, Bezjak 4 (1), Zarabec 3 (1), Mačkovšek 3.
Makedonija: Kolev, Trajkovski, Manaskov 1, Stoilov 3, K. Lazarov 9 (4), Mitkov, Drogrishki 2, Taleski 1, Mirkulovski 1, V. Markoski, N. Markoski 1, Georgievski 1, F. Lazarov, Ojleski 1, Popovski 1, Neloski 1.
Sedemmetrovke: Slovenija 5 (4), Makedonija 6 (4).
Izključitve: Slovenija 10, Makedonija 4 minute.